Biljna kombinacija uz koju ćete zaboraviti na akne i prištiće

Objavljeno:

Često pranje i korištenje raznih preparata koji nemaju odgovarajući pH faktor dovodi do neravnoteže te tako ostavljaju našu kožu nezaštićenom...

Svakodnevna njega lica je jako bitna, a toga se često sjetimo kada nas se započnu pojavljivati neželjene nepravilnosti.

Razlikujemo nekoliko vrsta problema koji se javljaju na koži:

Akne se najčešće javljaju u tinejdžerskoj dobi uslijed izraženih tjelesnih promjena. Spontano nestaju oko 20-e godine života, ali dio populacije i u kasnijim se godinama bori protiv akni.

Prištići su zapravo druga riječ koju ljudi često koriste za akne, kao i bubuljice. Prištić se koristi češće kada se ne radi o velikim upalama, a akna kad se govori o težim stanjima problematične kože. No, razlike u značenju ovih riječi nema.

Komedoni nastaju kada odumrle stanice kože i sebum ostanu začepljeni u porama.

Razlikujemo otvorene, crne komedone, mitesere i zatvorene, bijele komedene, tzv. “white heads”. Oni nisu upaljeni poput akni, ali mogu postati ako ih nepravilno istiskujemo.

Miteseri su podvrsta komedona (otvoreni, crni komedoni).

Nastaju začepljenjem sebuma i odumrlih stanica u pori.

Sami po sebi nisu upaljeni, ali nepravilnim istiskivanjem ili istiskivanjem “do pola” možete prouzročiti upalni proces.

 

Akne su upalni procesi koji se najčešće javljaju kod mladih. U prosjeku oko 75% mlade populacije u periodu puberteta dobiju akne. Probleme s aknama imaju oba spola, ali problem je češći kod muške populacije, te se pojavljuju u težoj kliničkoj formi. Prve akne pojavljuju se u periodu adolescencije (10-17 godine za ženski spol, te od 14 -19 godine za muški spol). Mogu trajati čak do 12 godina.

 

Najčešći uzroci akni:

  • Nedovoljno konzumiranje vode
  • Nepravilna prehrana
  • Stres,  hormonalni poremećaj i nepravilna njega kože

 

Svakodnevno je vrlo važno u naš organizam unositi dovoljne količine čiste vode. Voda je izvor života. Ona ima ulogu izgradnje, regulacije, čišćenja, te pomaže hraniti svaki pojedini dio našeg tijela. Utječe na naše zdravlje, pa tako i na zdravlje naše kože.

Ono si što jedeš. Sve što jedemo izgrađuje naše tijelo. Glavno pravilo zdrave prehrane je uzimanje puno voća i povrća jer tijelu osigurava vrijesne nutrijente (vitamine, minerale, enzime), koji su potrebni za normalnu funkciju organizma, pa samim time i naše kože. Bitno je smanjiti unos nasnoća i mliječnih proizvoda jer oni mogu loše utjecati na zdravlje naše kože.

Sres može potaknuti tijelo da proizvede određene hormone i štetne toksine u tijelu koji mogu izazvati akne.

 

Uzročnici pojave akni:

  • Hormoni

Pubertet je razdoblje kada se događaju najintenzivnije promjene u tijelu, pa se tako i hormoni pojačano proizvode. Androgen, hormon koji je odgovoran za razvoj, a njegovo bujanje u razdoblju puberteta uzrokuje povećano lučenje loja. Povečano lučenje loja dovodi do začepljenja pora, koje su onda plodno tlo za pojavu prištića. Poslije puberteta lučenje se postupno smanjuje. Druge promjene u tijelu također mogu uzrokovati promjene u tijelu kao što su trudnoća i menopauza.

  • Genetika

Odgovorna je za mnoge dobroćudne, ali samim time i zloćudne pojave na tijelu ili unutar njega. Ako su vaši roditelji imali problema s prištićima postoji velika vjerovatnost da ćete se i vi boriti protiv njih.

  • Kozmetika

Ako imate problema sa sitnim potkožnim prištićima, koji rijetko stvaraju upalne procese, postoji mogućnost da koristite kozmetičke preparate komedogenih sastojaka. U tom slučaju potrebno je provjeriti deklaraciju na proizvodu kako biste izbjegli one s visokom koncentracijom komedogena.

  • Bakterije

U ljudskom organizmu se nalazi puno bakterija jer je on živi ekosustav. Većina ih je bezopasna, a bakterija Propionibacterium acnes koja se nalazi u površinskim slojevima kože je čak i korisna. Ona se hrani masnim kiselinama iz sebuma, a prištići se javljaju kada se zbog odumrlih stanica te prevelike količine sebuma začepe pore, te one postanu plodno tlo za razmnožavanje bakterije P. acnes.

  • Lijekovi

Kontracepcijske tablete, steroidi su samo neke skupine lijekova kojima možemo ukloniti jedan problem a  njihovim unosom prouzročiti drugi. Tu spadaju oni koji sadrže sastojke poput bromida, litija, kortikosteroida i drugih za koje je dokazano da uzrokuju pojavu akni.

 

Vrste akni:

  • Bijele akne, miteseri i komedoni – začepljene pore koje nastaju zbog pojačanog izlučivanja sebuma.

 

Retencijske akne – pore žlijezda lojnica začepljene su velikim brojem mitesera i mikrocista. Kada se komedoni upale, pojavljuju se upalna područja koja nazivamo prištići.

 

Upaljene akne -  bakterija P. acnes odlično živi u okruženju bez kisika. Ona se razmnožava i proizvodi upalne tvari koje se rašire u donje slojeve i tako nastaju upaljene akne.

 

Miješane akne – simbioza akni i prištića. Ova vrsta akni je najviše raširena, čak 60 % populcije ima ovu vrstu akni.

 

Četiri čimbenika koji utječu na nastajanje akni:

 

1. Saboreja - prestavlja pojačano lučenje sebuma.

Žlijezde lojnice, fiziološki izlučuju masnu tvar tj sebum koja masti kožu.

 

2. Hiperkeratoza - predstavlja zadeblanje vanjskog sloja kože.

Neredovito uklanjanje mrtvih orožnjelih kožnih stanica (korneocita) začepljuje kanaliće žlijezda lojnica i prekida oslobađanje seruma.Kada koža proizvede prekomjerne količine sebuma (seboreja), a mrtve stanice ostanu u dodiru s kožom (hiperkeratoza), mogu se ugraditi u folikul dlake i formirati mekani čvorić.

 

3. Naseljavanje mikroba – bakterije koje inače žive  na koži i ne uzrokuju štetu (P. acnes), razvijaju se na začepljenim folikulama i uzrokuju papule, pustule i ciste.

 

4. Upala – posljedica začepljenih folikula je upaljena koža. Lipidi, masne kiseline, korneociti, bakterije i fragmenti stanica ispuštaju se, te uzrokuju dugotrajne i duboke upale u okolnom tkivu.

 

Prištići

Nastaju kada bakterija P. acnes kolonizira komedone. Komedoni predstavljaju odličnu podlogu za bakteriju P. acnes,

stoga se na njima brzo razmnožava i raste. Nastaju retencijske akne koje mogu trajati dugo vremena, a mogu se i pogoršati.

 

Prištići se pojavljuju u nekoliko oblika:

Prištići na čelu povezani su s probavom i mjehurom. Da biste popravili stanje pokušajte smanjiti unos masne i nezdrave hrane i pazite da pijete puno tekućine. Prištići između obrva povezani su s jetrom. Upućuje na problem intolerancije na hranu ili određene vrste alergije.

 

Prištići na ušima i očima signaliziraju dehidraciju organizma i probleme s bubrezima. Trebate piti puno tekućine i izbjegavati slanu hranu. Prištići na nosu znak su visokog krvnog tlaka, a tada unosite namirnice bogate omega 3 masninm kiselinama, povrćem i voćem.

Prištići na gornjem dijelu obrazu upućuju na probleme s dišnim organima. Na ovom dijelu lica akne se češće javljaju kod pušača, kod onih s kroničnim bronhitisom, astmom ili kroničnim opstruktivnim poremećajem pluća.

Prištići na sredini obraza (u razini usta) mogu biti znak loše oralne higijene, dok na čeljusti izbijaju tijekom mjesečnice jer je čeljust dio lica  koji reflektira opće zdravlje hormonskog sustava

Prištići na bradi izbijaju zbog toga jer je organizanm siromašan nutrijentima koji su nužni za dobro funkcioniranje. Unosite namirnice bogate vlaknima i iz tijela izbacite toksine.

Prištići na vratu često su povezani s određenim autoimunim bolestima, primjerice poput bolesti štitnjače, dermatitisa. Stres također može biti uzrok pojave.

Izbjegavajte prečesto pranje lica jer je koža zahvaćena aknama vrlo osjetljiva. Prečesto pranje ili trljanje lica pojačavaju upalu, a svakako se zaštite od sunca. Visoki zaštitni faktor zaštitit će kožu od štetnog UV zračenja koje prodiranjem u kožu može pojačati upalu. 

 

Bitni sastojci biljne kreme za čistu kožu:

Chamomilla Recutita Flower Extract (kamilica), sastojak kod kojeg je poznato da cvjetni ekstrakti imaju antimikrobno i antioksidativno svojstvo.

Ekstrakt kamilice sadrži eterično ulje i spove flavonida koji su posebeno blagotvorni za osjetljivu kožu.                                     

Persea Gratissima Oil (avokado ulje), prvenstveno se koristi u kozmetici zbog svoje vrlo visoke penetracije kože i brze apsorpcije.Sadrži tvar koja se zove sterolin, a studije su pokazale da ubrzava omekšavanje kože i smanjuje pojavu staračkih pjega. Idealan je ovlaživač kože, i smanjuje iritaciju kože.                                                                                                

Zea Mays Germ Oil (ulje klica kukuruza), koje je bogato polinezasićenim kiselinama (linolna i oleinska), vitaminom E, koji su idealni za regeneraciju suhe kože.Hrani, obnavlja problematičnu kožu, te se lako upija.                                                        

Salvia Officinalis Leaf Extract (kadulja), koja dezinficira, prokrvljuje i dubinski čisti kožu, i posebno je pogodna za njegu masne i nečiste kože, sklone aknama.                                

Betula Alba Leaf Extract (list breze), listovi sadrže saponin, tamine, eterična ulja, vitamin C. U brezovom katranu nalaze se tvari gvajakol i krezol koji imaju ljekovito antiseptičko djelovanje.                                                                                                

Simmondsia Chinensis Seed Oil (jojoba ulje), ulje se lako apsorbira i korisno je u liječenju nadražene kože. Sadrži visoku količinu ceramida koji su odgovorni za hidrataciju stanica kože.

 

Bitni sastojci biljnog tonika:

Tonik sadrži Hamamelis Virginiana Water (medvidnjak) , sastojak koji čisti akne bez ikakvih nuspojava na koži.

Otvara pore kako bi se omogućio jednostavan protok sebuma koji hrani kožu i održava ju vlažnom bez iritacije, čisti i osvježava.                                                   

Viola Tricolor Extract (ekstrakt  maćuhice), gdje se koriste osušeni dijelovi lista koji sadrže korisne polifenole, uključujući sulicilne kiseline koji se koriste u mnogim kozmetičkim proizvodima protiv akni. Ima dobra protuupalna i diuretička svojstva.

 

 

Pogledaj