Koža je naš najveći organ koji se neprestano obnavlja i mijenja, a ujedno reagira i na promjene u okolini. Površina kože je blago kisela, pH iznosi oko 5,5. Upravo taj kiseli zaštitni sloj onemogućava razmnožavanje štetnih bakterija i gljiva na površini kože.
Promjena pH kože čini je osjetljivijom na dehidraciju, infekcije, iritacije i alergije. Čak svakodnevna njega kože može oštetiti njezinu zaštitnu barijeru, pogotovo ako se ne koriste odgovarajući prirodni proizvodi ili se primjenjuju navike za koje ni ne znamo koliko su štetne za kožu...
1. Prečesti piling kože
Tajna mladenačkog sjaja je u pravilnom pilingu, tako da ne bi trebali preskočiti ovaj korak ako želite prirodan i zdrav izgled kože. Naše tijelo proizvodi više stanica kože, pa je piling nužan dva puta tjedno kako biste očistili lice od mrtvih stanica.
Previše pilinga narušava prirodnu vlažnost kože što izaziva ljuštenje, dehidraciju i upalna stanja. Ako se piling ne koristi s mjerom, mogu se pojačano eliminirati mrtve, ali uništavati i zdrave stanice kože te stimulirati proizvodnja melanina, što će uzrokovati pojačanu pigmentaciju kože.
2. Upotreba limunovog soka ili sode bikarbone za izbjeljivanje kože
Sa pH vrijednošću oko 2, agrumi poput limuna mogu kratkoročno i dugoročno naškoditi vašoj koži. Uz iritantan osip ili opekline, limun isušuje lice i može loše utjecati na kiselni površinski sloj kože, koji ju štiti od bakterija.
Isto vrijedi i za sodu bikarbonu, koja se često koristi i u njezi lica i tijela.
3. Previše proizvoda odjednom
Isprobavanje svakog popularnog kozmetičkog proizvoda uništava vašu kožu. U takvim slučajevima česte su posljedice razne nepravilnosti i alergijske reakcije. Prije nanošenja kozmetičkih preparata pokušajte ih testirati na manjem dijelu tijela kako biste vidjeli kako vaša koža reagira na različite proizvode. Osim toga, odredite svoj tip kože tako da ubuduće znate koji proizvodi najviše odgovaraju baš vama.
4. Odabir fizičkog umjesto kemijskih pilinga
Danas je riječ "kemijski" postala zastrašujuća. No to ne znači da su sve takve stvari loše.
Naime, kemijski proizvodi mogu ponekad biti pravi odabir jer uspješno uklanjaju mrtve stanice kože i ulje, baš kao i fizički piling, ali na mnogo nježniji način.
Ovisno o tipu kože, postoji niz pilinga koji sadrže alfa hidroksi kiseline (glikolne i voćne) i beta hidroksi kiseline (salicilnu) za učinkovito čišćenje lica.
Popularni su i pilinzi koji sadrže mliječnu kiselinu, koja je odlična za osjetljivu kožu. No, kao i za svaki put kad je riječ o novim proizvodima - prvo ih je nužno testirati.
5. Povlačenje kože tijekom nanošenja šminke
Želite spriječiti nastanak bora? Budite što nježniji prema koži. Naglo natezanje kože se ne razlikuje od ozljeda na zglobovima. Što više iskrivljujete kožu radi nanošenja kozmetike, riskirajte pojavu većeg broja bora.
6. Ne mijenjate proizvode s obzirom na godine
Prelaskom u tridesete, koža postaje tamnija, ćelije se sporije stvaraju, kao i kolagen i nijansa kože postaje neravnomjerna. Zbog ovakvih promjena, korištenje krema za lice koje ste nekada koristili, kada ste bili mlađi, nije dovoljna. Potražite savjet dermatologa i vidite kakvo je stanje vaše kože i prema tome izaberite proizvode koje ćete koristiti, a preporučujemo da se odlučite za prirodnu i biljnu kozmetiku.
7. Zanemarujete vrat i ruke
Mnogi rade sve kako bi spriječili bore na licu, istovremeno zaboravljajući na vrat i ruke. Budući da vam je u navici briga o licu, neće vam biti problem čistiti i hidratizirati ruke i vrat, pošto se također radi o dijelovima tijela koji su vidljivi i skloni vanjskim štetnim utjecajima.
Imate pitanja u vezi njege kože? Želite savjet? Javite nam se i naši će Vam stručnjaci odgovoriti u najkraćem roku.